Protivín veterina

Pes u dětí

U lidí by mělo být pouze zdravé zvíře


Sdílení společné domácnosti s našimi zvířecími mazlíčky musí mít svá pravidla. Není to zbytečné, protože člověk může onemocnět i po nákaze od zvířat. Pokud domácnost nedodržuje základní hygienu, je nebezpečí z přenosu nakažených bakterií nebo virů větší.

Včasné kontroly, dobrá hygiena

V první řadě by mělo být zvíře v domácnosti pod větší kontrolou veterináře. I tím se omezí možnost přenosných nákaz, takzvaných zoonóz.

Chovatelé by měli také umět včas reagovat. V případě jakéhokoliv podezření na onemocnění domácího zvířete by měla následovat konzultace s veterinářem. Onemocnění zvířete může mít parazitární, bakteriální, plísňový nebo virový původ. Možností je více a ne každý s tím počítá. Proto onemocnění snadno podcení.

Základem styku se všemi zvířaty je hygiena. Pokud je zvíře nemocné, je nutné zvýšit opatrnost. V popředí je v takových situacích především důkladné mytí rukou. Mnozí lidé výrazně chybují i tím, že mají zvíře v době jeho nemoci neustále u sebe. Je naopak nutné, aby zvíře bylo v jakési karanténě.

Zbytečná není ani prevence – pokud myjeme podlahy, je vhodné doplnit do vody dezinfekční prostředky.

Náznaky nemocí, zdravé zásady

Nemoc může zvíře avizovat už tím, že změní své chování. Chovatelé by si měli všímat vedlejších projevů. Jakýkoliv zápach z ústní dutiny zvířat, uší či z novotvarů, nádorů, zvýšený příjem vody, hubnutí, kulhání, kašel, zvracení, průjem, úbytek srsti, škrábání, vykusování. To vše je výstrahou pro chovatele zvířete. Často je nutné okamžité přeléčení a odstranění příčin nemocí zvířete i přes silné emoční zábrany jeho okolí.

Důvodů je více. Některé bakterie, viry a například i plísně jsou přenosné ze zvířat na lidi. Snadno mohou být také zdrojem infekce pro ostatní členy domácnosti a nelze vyloučit ani trvalé následky.

Je prostě možné, že chovatel i jeho zvíře onemocní stejnou chorobou. Příčinou mohou být například zmiňovaná infekce, prostředí a také nevhodná strava, o kterou se majitelé a zvířata při jídle dělí.

Pokud chovatelé dodržují potřebné zásady při soužití se zvířaty, mohou se z velké části vyhnout nečekaným problémům. Pak mají i větší radost ze svých společníků, kterým jinak také vadí, když jejích pán není v plné kondici.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *