Protivín veterina

Selhávání ledvin u psů a koček


Nepříjemným zdravotním problémem u psů i koček je selhávání ledvin. Může být akutní neboli náhlé, nebo dlouhodobě pozvolné, chronické. Je to dnes nejčastější onemocnění obou druhů zvířat.

Nenápadné potíže

Viditelné zdravotní problémy psi ani kočky zpočátku často nemají, protože klinicky se nejdříve selhání ledvin výrazně neprojevuje. Jedinec však má snížený příjem krmení a je vybíravější. Občas zvrací, má také jiné chutě. Více se „pase“ na trávě, někdy požívá zeminu. Tím se snaží čistit svůj trávicí trakt.

I za obvyklého příjmu tekutin dochází při selhávání ledvin k dehydrataci organizmu zvířat. Jejich tělo se snaží vyloučit látky, které zasažené ledviny neodfiltrují. Nežádoucí odpadní metabolity se pak usazují v organizmu.

Nepříjemné je i to, že doba, kdy nemoc postupuje, je různě dlouhá. Záněty jsou akutní, nebo chronické. Snížená filtrační funkce ledvin se dá zjistit laboratorní diagnostikou. Čím dříve se zvíře léčí, tím větší je naděje, že se jeho kvalitní život povede prodloužit.

Při náhlém akutním selhání ledvin je u zvířat situace většinou velmi kritická. Ve výjimečných případech může pomoci dialýza. Může jít o hemodialýzu, krevní čistění, nebo peritoneální, břišní.

Jistě je zajímavé, že v USA u zvířat provádějí transplantace ledvin. Majitel léčeného zvířete se však stejným způsobem musí postarat i o dárce transplantované ledviny. Léčba zvířat u nás spočívá hlavně v infuzní terapii, zvíře chodí na „kapačky“.

Příčiny onemocnění

Příčinou může být zánět, kdy převládají bakterie typu stafylokok, streptokok, E.coli, proteus, Corynebacterium urealyticum. Tato bakterie má schopnost tvorby kalcifikovaných plaků. Další příčinou selhání ledvin může být otrava, vrozená vada, polycystické ledviny, hyperparathereosa. Jsou to stavy, kdy se v krevním oběhu zvýší hladina vápníku. Usazuje se v ledvinách, srdci, způsobuje srdeční selhání nebo nádorové onemocnění, cysty. Hypotyreóza je chronická hemolytická anémie, chudokrevnost, kterou způsobuje špatná funkce štítné žlázy.

Další variantou je objemová rostoucí nefrolitiáza, která postupně obturuje kůru a dřeň ledvin. Ledvinové kameny, nefrolity, se nerozpouštějí do močovodů, ale postupně se, často bezbolestně a bez jakýchkoliv náznaků problémů, usadí v celých ledvinách. Pokud by funkce jedné z ledvin selhala, je druhá ledvina schopna její funkci zastat. Nemoc v takových případech často neprozradí ani běžné krevní testy. Pak však dochází k náhlým změnám, protože zasažena je i druhá ledvina a zvíře je bez potřebného čištění krve.

Onemocnění ledvin je poměrně časté u starších koček, projevuje se až u sedmdesáti procent kočičí populace. U psů hodně záleží na plemenu. Náchylný je bernský salašnický pes, velký švýcarský salašnický pes, ale také vlčí špic. To jsou nejčastěji postižená plemena.

Dá se nemoci předejít?

Pomineme-li genetickou a vrozenou zátěž zvířat, je u nich nejvhodnější prevencí proti onemocnění ledvin eliminování příjmu toxických látek z jejich okolí. Další pomocí je vyléčení všech infekčních nemocí. Důležitým opatřením je nutná šetrná strava vůči ledvinám.

Představa, že krmení pro štěňata a juniory je dobré podávat co nejdéle, je mylná. Naopak. Dobré je zvážit, zda doporučená doba takového krmení není příliš dlouhá. V obsahu krmení pro štěňata a juniory je více látek kvůli jejich růstu. Strava je proto koncentrovaná. Pokud již zvíře dorostlo, lze přejít na stravu pro dospělé jedince.

Samozřejmostí u zvířat je každodenní dostatečný příjem čerstvé pitné vody. Majitelé se dobrou péčí o své psy a kočky mohou postarat o jejich delší spokojený život. Na to by měli myslet už ve chvíli, kdy se rozhodnou pro jejich chov. I selhání ledvin u psů a koček se dá často předejít.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *