Protivín veterina

Pyometra, další ze zdravotních potíží domácích zvířat


Zánět dělohy, odborně pyometra, je onemocnění u fenky i kočky, které se může vyskytnout v každém věku obou druhů zvířat. Příčina této nemoci je většinou různá. Když se nemoc u domácích zvířat objeví ve stáří kolem jednoho roku, může být příčinou vrozená vada na pohlavním ústrojí, nebo je způsobí nevhodné hygienické podmínky, ve kterých jsou zvířata chována.

Nejčastěji onemocní fenky i kočky ve věku od čtyř do osmi let s tím, že osmý rok bývá nejkritičtější. Častou příčinou je vysoká hladina progesteronu, což je steroidní hormon produkovaný dočasnoun žlázou tzv.žlutým tělískem v kůře vaječníku.

Ten podporuje růst děložní sliznice a ta je náchylnější na přerůstání bakterií, ze kterých je nejčastější Escherichia coli, označovaná běžněji jako E.coli. Dalšími nevhodnými druhy bakterií jsou stafylokokus nebo streptokokus či proteus a pseudomonas.

Nebezpečná sepse nebo ruptura

V případě, kdy je děložní krček uzavřený, nebezpečná bakteriální náplň v děloze zvířete zůstává. V takovém případě může dojít od sepse až k ruptuře, tedy od otravy krve v organizmu až k prasknutí zaníceného místa.

Obě stadia jsou pro zvířata nebezpečná a mohou je ohrozit na životě. Při biochemickém rozboru za takové situace v těle postižených zvířat zjišťujeme zvýšenou alkalickou fosfatázu, zkráceně ALP.

V krevním obrazu kupodivu nedochází k leukocytóze, zvýšení počtu bílých krvinek, protože hormon pro rozmnožování progesteron zabrání adekvátní imunitní reakci.

Zvýšená teplota není pravidlem

Pouze 20 procent fen či koček má při těchto potížích teplotu. Z klinických příznaků je nejčastější polydipsie a následná polyurie, tedy nadměrný příjem a záhy i nadměrný výdej tekutin. Součástí bývá i snížený příjem potravy, zvracení a průjmy.

Léčba je většinou chirurgická. V současnosti však může být i konzervativní, tedy bez operace. V takovém případě jsou využívány nově poznané a vyráběné preparáty, které pomáhají k relaxaci děložního krčku.

Bohužel, časté jsou abnormality na děloze zvířat v podobě cyst, tedy bulek, nebo torzí, což je zauzlení nebo zkroucení či zúžení orgánu. Za tohoto stavu děloha nerelaxuje a potíže zůstávají.

Kastrovat, nebo nekastrovat?

Pokud chceme předejít zánětu dělohy, je vhodná kastrace zvířat. Nic však není jen tak. Může vzniknout další problém v podobě obezity nebo kardiovaskulárních potíží zvířete. Následkem pak jsou i inkontinence, únik moči. To je nepříjemný stav pro všechny. Trpí tím zvíře i jeho okolí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *