Protivín veterina

Léčba výzkum

Léčba rakoviny může být úspěšná


Dva měsíce po svých sedmých narozeninách v lednu 2020 se dostal náš německý boxer do velikých zdravotních potíží. U jeho tlamy se objevil novotvar velikosti lískového oříšku. Nebylo nač čekat, operace byla nevyhnutelná. Po odstranění nádoru pomocí elektrokauterizace, nikoli skalpelem, kdy se zároveň rána operačně zaceluje, byl odebraný novotvar odeslaný na histologii. Výsledkem histopatologického vyšetření v akreditované laboratoři byla velmi nepříjemná zpráva – nádor se profiloval z mastocytů. Byl tedy složený ze žírných buněk. Byl zhoubný.

Rozbor signalizoval nejhorší vyhlídky

Histopatologickým  vyšetřením byl  mastocytom zařazen do stupně malignity grade 2 dle Patnaika a high grade dle Kiupela. Zpráva přesně uváděla, že buňky byly uspořádány v pruzích a kompaktních shlucích. Patrná byla vyšší míra anizocytózy a anizokaryózy s občasnými dvoj a vícejadernými buňkami. Jádra byla kulatá a oválná s prominentními a vícečetnými jadérky. Cytoplazma byla jemně granulovaná s nepravidelnou distribucí granul. Mitotický index byl 6/10 ZP s  aberantními mitotickými figurami.

Konec citace.

Vyšší míra anizocytózy a anizokaryózy znamená, že jindy stejně velké buňky a stejně velká jádra vykazovaly naopak rozdílné velikosti, které nepatří do zdravého organizmu. To znamenalo, že se jednalo o maligní tumor s vysokou pravděpodobností recidivy a metastatickým potenciálem. Nádor byl zhoubný, mohl se opakovat a dalo se očekávat i jeho šíření po celém těle.

Ani další výše uvedená sdělení nebyla pozitivní. Byla velmi negativní. Signalizovala velké obavy o zdraví boxera. Stadium rakoviny nádoru bylo na třetím stupni ze čtyř. Mitotická i metastatická aktivita nemoci byla velmi silná. Začátek února roku 2020 tedy nebyl pro nejlepšího přítele celé rodiny vůbec pozitivní. Naopak. 

V březnu 2020 se na stejné straně hlavy boxera objevil v oblasti podčelistních mízních uzlin útvar velikosti tenisového míčku. Od první chvíle se nádor nekontrolovatelně zvětšoval. Ze dne na den otekla celá oblast postižené strany hlavy. Otok byl tak silný, že vážně omezoval dýchací možnosti postiženého pacienta. 

Mastocytom, nádor ze žírných buněk, je nejčastějším kožním novotvarem u psů. Tvoří přes 20 procent všech kožních nádorů těchto zvířat. Buňky z takových nádorů přecházejí z místa svého původu do mízních uzlin a metastazují do kostní dřeně, dýchacího či trávícího ústrojí a také do nosní či ústní dutiny. Právě boxeři patří mezi plemena, která jsou nejčastěji postižena. 

Další operace byla nezbytná

Tím, že nádor metastázoval po celém povrchu těla, se vytvořily další čtyři nádory o velikosti lískových oříšků. Opět byla nezbytná operace a znovu bylo nutné odstranit nejvtětší původní novotvar v celém rozsahu. Tentokrát už byl v akci skalpel, protože jiná varianta nebyla možná. Hrozilo udušení pacienta, v lepším případě pak odklad nezvratných potíží s vážnými následky. 

Při operaci byl poprvé použitý v lékařství běžně dostupný přípravek. Po odstranění nádoru byla touto tekutinou celá rána dezinfikována. Stejná tekutina pak putovala rovnou do dalších zhoubných nádorů stejného druhu, které operačně odstraněny nebyly. Napadení rakovinou bylo tak silné, že se možnost přežití bez zmíněných zásahů rovnala nule. 

Rozhodnutí o využití prostředků, které se dosud takovým způsobem snad ještě neaplikovaly, bylo rozhodnutím z velké nouze, až zoufalství. Z vědomí, že stejně není co zhoršit. A ukázalo se, že to bylo rozhodnutí, které přineslo nečekaně dobrý další průběh nemoci. Po měsíci se naočkované nádory proměnily z tvrdosti kamene na tekutinu, která se dala snadno odstranit. Po nádorech na kůži zbyly jen jizvy.

Podobně se zacelila i největší rána na hlavě pacienta. Po nádorech nebylo kromě jizev stopy. Každý den, každý týden a každý měsíc od posledních zákroků  je pro všechny členy rodiny včetně našeho postiženého boxera štěstím i radostí. Nebýt risku, nejspíš by napodobil kruté osudy spousty podobně postižených psů, ale i dalších zvířat. 

Neděláme si nárok na poučování kohokoliv. Uvedený postup kolem léčby našeho téměř ztraceného nejlepšího přítele, je od počátku po dnešní dobu doložitelný. Od posledních zákroků a následné pooperační léčby včetně antibiotik uplynulo půl roku. Náš boxer se zase raduje z procházek, ze setkání se známými, ze života vůbec. Každým dnem si prodlužuje už téměř ztracený život bez jakéhokoliv hendikepu a v plné síle.  


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *