Protivín veterina

Gingivitida u koček


Zánět dásní u koček, odborně nazývaný gingivitida, je velmi bolestivé onemocnění, které ohrožuje jedince na životě. Včasná prevence však může tomuto agresívnímu onemocnění předejít.

Zánět dásní u koček může být pozvolně se vyvíjející onemocnění, které může začít už od šestého až osmého měsíce věku kočky. Začíná otokem dásní, který je často doprovázen zápachem, tak zvanou halitózou, z dutiny ústní. Projevuje se i zarudnutím dásní. V tomto období by mělo u kočky dojít k prvnímu přeléčení a dodržování následné každodenní nebo alespoň týdenní péče o dutinu ústní.

Signálem je několik potíží

Pokud se neodstraní příčina a zánět je dlouhodobý, jsou dásně dál zarudlé, oteklé. Způsobují častou podnětovou krvácivost, jazyková mandle (tonsilla lingualis) je zvětšená. Bolestivé příjímání potravy a vody způsobují dehydrataci a anorexii. Patrná je i neochota polykat sliny, které se hromadí v dutině ústní. Dále dochází k šíření infekce do ostatních orgánů, například do jater a ledvin. Omezené je i čištění srsti. Nejbolestivější období nastává, když se u kočky dotkneme čelisti, a ona začne jektat. Zde už došlo k poškození zubů, odontoklastické resorbci. Zuby jsou v zánětlivě změněné tkáni poškozené a kočkou vnímané jako jehličky.

Také důvodů je více

Původ tohoto onemocnění je multifaktoriální, tedy četnější. Podílí se něm viry s označením FIV, FeLV a FCV. Další vliv mají bakterie (pasterela, proteus) a kvasinky. Léčba se odvíjí od stupně poškození a od příčiny, kterou je však mnohdy těžké najít. Obecně je to zavodnění a celková i lokální antibiotická léčba. Nutná je i následná každodenní hygiena dutiny ústní i vhodné krmení.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *