Protivín veterina

Čmelík

Čmelík napadá i psy a kočky


Představa, že čmelíky mají jen slepice a další ptactvo, je mylná. Zvlášť pokud je pes nebo kočka v blízkosti kurníku, lze očekávat, že i tato zvířata mohou mít na sobě čmelíky.

Čmelík je parazit o velikosti 0,6 až 0,7 milimetru. Proti blechám je menší a snadno si ho spletete s lupy, které se na kůži běžně vyskytují. Navíc čmelík přežívá až pět měsíců bez vydatného zdroje potravy. Takže se jeho výskyt často podceňuje a nepředpokládá se.

Je pravda, že čmelík napadá kočky i psy vzácněji. V současnosti je však mezi drůbeží hojně rozšířený a pravděpodobnost, že napadne i jiné domácí zvířectvo, nelze opominout. 

Právě proto, že i zbarvením připomíná čmelík lupy, je často mimo pozornost chovatelů. Přitom na kůži zvířat způsobuje erytém, podráždění, které nelze opomíjet. Kůže je červená a šupinatí. Zvlášť, pokud je čmelík rozšířený po celém těle, zvířata trpí. Jejich kůže je v takovém případě silně oteklá.  

Zvíře vypadá, jako by prošlo ohněm, nebo jako by mělo alergii. Součástí napadení čmelíkem je velmi často intenzivní svědění. Klinické příznaky se řídí množstvím čmelíků, kteří zvíře napadli. Každým sáním krve čmelík zároveň do kůže napadeného zvířete zanáší bakteriální i virové infekce.

K léčení se využívají akaricidní přípravky a antibiotika

Pokud vykazují kočka nebo pes příznaky napadení čmelíkem, je třeba vycházet z anamnestických údajů. Tedy zda v blízkosti psa či kočky není chována drůbež. Pro uzdravení domácích zvířat se využívají antibiotika a akaricidy, které jsou určené k hubení roztočů. Přeléčit se akaricidním přípravkem musí i celý chov slepic.

Zvlášť u psů je využívána i každodenní koupel za předpokladu, že zvíře bude mít dostatek tepla a podmínky k tomu, aby mohla po koupeli jeho srst vyschnout. K mytí se využívá šampon s přídavkem chlorhexidinu, přípravku s dezinfekčními účinky. A následně se využívají depotní přípravky s akaricidním účinkem proti roztočům. Zvíře je neklidné. Po vhodném přeléčení a likvidaci parazita se zklidní.

Dobře zvolený přípravek zabere ihned a čmelíky zničí. Potíže však způsobuje stav kůže zvířat a následné reakce. Často se projevuje hypersenzitivní reakce, přecitlivělost, a následně snadná zranitelnost povrchu kůže. Zvíře má poškozenou kůži a neustále se škrábe. Způsobuje si tím další povrchová zranění, která vyléčení následků působení čmelíků oddalují.

Popis k foto: Na snímku z internetových stránek www.plymutky.cz je násobně zvětšený čmelík kuří.  


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *