Kategorie: Články

Slinivka břišní umí potrápit zvířata stejně jako lidi

Slinivka břišní je v těle lidí i zvířat hodně důležitá. Pokud funguje jak má, je užitečná a nezbytná. Produkuje trávicí enzymy a hormony, látky, které rozkládají potravu a ovlivňují metabolismus celého těla.


Stačí nešťastný náraz do břicha

Akutní zánět slinivky břišní, neboli pankreatu, může být způsoben traumaticky. V takovém případě došlo ke zhmoždění, nebo ho způsobil náraz do břicha. Příčinou může být i bakteriální noxa, jako Esherichia coli, Campylolobacter jejuni a nebo virová i parazitární či toxická zátěž, která je mimo jiné zapříčiněna některými druhy léků.
Při procesu akutní pankreatitidy, zánětu, dochází k otoku takzvaného edému, pankreatického parenchymu. Možné je i krvácení s následnou nekrózou, kdy ve slinivce začíná hnilobný proces.
Při takovém poškození slinivky se enzymy vyplavují masivně do krevního a lymfatického, tedy mízního systému. Enzymy se pak chovají stejně jako při rozkladu potravy - způsobují natrávení slinivky břišní i okolních tkání. Následkem je například i celkové snížení krevního tlaku, nebo selhávání plic či ledvin. Součástí bývá i výskyt trombů, krevních sraženin.
Z klinických příznaků je patrné zvracení, nechuť k jídlu, atonie střev, která ztrácejí pružnost a tím i funkčnost. Dochází k dehydrataci organizmu či k hypotermii, snížení tělesné teploty zvířete.


Další příčiny snížené funkce orgánu

Léčba zánětu slinivky břišní bývá nevyhnutelná. Nejdříve musí být odstraněna příčina zvratu v těle - čím dřív, tím lépe. Kromě jiného je důležitá infúzní terapie známá jako kapačky.
Při chronickém selhávání slinivky břišní dochází při nadměrném příjmu potravy k úbytku hmotnosti zvířat. která trpí dlouhodobě průjmy. V takovém případě se odebírají krevní vzorky ke zjištění pankreatických enzymů. Pokud je jich v těle nedostatek, přidávají se do potravy.
Další z možných poškození slinivky břišní je kalcifikace, kdy se v těle ukládá uhličitan vápenatý. Tím se funkčnost slinivky břišní snižuje až k vyřazení z její činnosti.
Velmi závažná je i u zvířat rakovina slinivky břišní. Následkem je mimo jiné ascites, naplnění dutiny břišní tekutinou. Typický je rychlý růst nádorů v orgánech způsobený metastázou. Podobně jako akutní zánět slinivky břišní způsobuje rakovina velmi bolestivý stav, kdy enzymy rozkládají tělo zevnitř.
Při léčení zvířat je i v případě nemocné slinivky břišní důležitá včasná diagnóza a následná odpovídající péče. Jinak jsou následky nemoci pro zvířata často fatální a pro jejich chovatele hodně nepříjemné.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Léčba rakoviny může být úspěšná

Péče o psa má svá pravidla

Kocoury mohou stihnout potíže s močovou trubicí

Čmelík napadá i psy a kočky

Střevní intususcepce může skončit úhynem zvířete

Týrání zvířat je jedním z problémů doby. Lidé si na změny zvykají

Problémy se srdcem mají i zvířata

U lidí by mělo být pouze zdravé zvíře

Čičik, bard protivínských zahrad

Psi a kočky pociťují kladné i záporné stresové situace

Máte-li doma fenku, můžete mít i štěňata

Pyometra, další ze zdravotních potíží domácích zvířat

Slinivka břišní umí potrápit zvířata stejně jako lidi

Novotvar u zvířat může signalizovat rakovinu

Selhávání ledvin u psů a koček

Gingivitida u koček