Kategorie: Články

Gingivitida u koček

Zánět dásní u koček, odborně nazývaný gingivitida, je velmi bolestivé onemocnění, které ohrožuje jedince na životě. Včasná prevence však může tomuto agresívnímu onemocnění předejít.


Zánět dásní u koček může být pozvolně se vyvíjející onemocnění, které může začít už od šestého až osmého měsíce věku kočky. Začíná otokem dásní, který je často doprovázen zápachem, tak zvanou halitózou, z dutiny ústní. Projevuje se i zarudnutím dásní. V tomto období by mělo u kočky dojít k prvnímu přeléčení a dodržování následné každodenní nebo alespoň týdenní péče o dutinu ústní.


Signálem je několik potíží

Pokud se neodstraní příčina a zánět je dlouhodobý, jsou dásně dál zarudlé, oteklé. Způsobují častou podnětovou krvácivost, jazyková mandle (tonsilla lingualis) je zvětšená. Bolestivé příjímání potravy a vody způsobují dehydrataci a anorexii. Patrná je i neochota polykat sliny, které se hromadí v dutině ústní. Dále dochází k šíření infekce do ostatních orgánů, například do jater a ledvin. Omezené je i čištění srsti. Nejbolestivější období nastává, když se u kočky dotkneme čelisti, a ona začne jektat. Zde už došlo k poškození zubů, odontoklastické resorbci. Zuby jsou v zánětlivě změněné tkáni poškozené a kočkou vnímané jako jehličky.


Také důvodů je více

Původ tohoto onemocnění je multifaktoriální, tedy četnější. Podílí se něm viry s označením FIV, FeLV a FCV. Další vliv mají bakterie (pasterela, proteus) a kvasinky. Léčba se odvíjí od stupně poškození a od příčiny, kterou je však mnohdy těžké najít. Obecně je to zavodnění a celková i lokální antibiotická léčba. Nutná je i následná každodenní hygiena dutiny ústní i vhodné krmení.

print Formát pro tisk

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Léčba rakoviny může být úspěšná

Péče o psa má svá pravidla

Kocoury mohou stihnout potíže s močovou trubicí

Čmelík napadá i psy a kočky

Střevní intususcepce může skončit úhynem zvířete

Týrání zvířat je jedním z problémů doby. Lidé si na změny zvykají

Problémy se srdcem mají i zvířata

U lidí by mělo být pouze zdravé zvíře

Čičik, bard protivínských zahrad

Psi a kočky pociťují kladné i záporné stresové situace

Máte-li doma fenku, můžete mít i štěňata

Pyometra, další ze zdravotních potíží domácích zvířat

Slinivka břišní umí potrápit zvířata stejně jako lidi

Novotvar u zvířat může signalizovat rakovinu

Selhávání ledvin u psů a koček

Gingivitida u koček